Anasayfa / Osteopati

Osteopati

Osteopati nedir?

Osteopati, hastalıkların kas-iskelet sistemi üzerindeki etkinliği ile ilgilenen tamamlayıcı bir tıp metodudur.

Osteopati , sinirlerin uyardıkları özellikle kas ve eklemlerdeki fizyolojik bozuklukların hareket kısıtlılığını düzeltme, fonksiyonel bozuklukları ve ağrıları yok etme amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir.

Ospeopati uygulayanlara Osteopat denir. Osteopatlar, kas-iskelet sistemine önem vererek, teşhis koyar ve hastalıkları tedavi eder.

Tarihçesi

Amerika’da 1874 yılında Andrew Taylor Still tarafından geliştirilerek uygulanmasına başlanmıştır.

Andrew Taylor 1892 yılında “American School of Osteopathy” kurulmuştur.

1917 yılına gelindiğinde John Martin Littlejohn osteopatiyi Avrupa’ya taşıdı.

1951 yılında Paris’te Ecole Francaise d‘Osteopathie okulu kuruldu 1965 yılında İngiltere’ye taşınmasından dört yıl sonra European School of Osteopathy (ESO) adını aldı.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü ve TC. Sağlık Bakanlığı tarafından Kabul edilen ve onanan bir Tamamlayıcı Tıp yöntemidir.

***

Osteopati hem felsefe, hem bilim hem de sanattır. Organizmanın hem sağlıklı hem de hasta durumdayken yapısı ve işlevi itibariyle bir bütün oluşturduğu felsefesine dayanır. Bilimsel yapısıyla biyoloji, kimya ve fiziğin yan dallarının yanı sıra hastalıkların önlenmesini, sağaltımını ve etkilerinin giderilmesini kapsar. Sanatıysa bu felsefe ve bilimin uygulanmasında yatar (H. M. Wright, Perspectives in Osteopathic Medicine. Kirksville
College of Osteopathic Medicine, Kirksville 1976).

***

Osteopatların gözünde insanın tüm vücut sistemleri birbirine bağlıdır. Bu sistemler, insanın sağlığını ve yaşamını sürdürmek için sürekli bir etkileşim halindedir. Osteopati, organizmayı kendini düzeltmeye iten bir sanat olarak görülmelidir (J.P. Barral).

osteopathy