Anasayfa / Karyopraktik Uygulaması

Karyopraktik Uygulaması

Kayropraktik nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne göre; sinir, kas, iskelet sistemleri bozukluklarının teşhisi, tedavisi , önlenmesi ve bu bozuklukların genel sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili sağlık hizmeti veren, subluksasyon (kırık ve çıkık olmayan, ekseni bozulmuş normal eklem) üzerinde özel bir odaklanma ile patolojik eklem biyomekaniğini düzelten ve vücudun doğal olarak iyileşmesini sağlayan ve bu alan içerisine giren manuel teknikleri içeren bir uzmanlıktır.

Yunanca’da ‘elle yapılan’ anlamına gelen kayropraktik veya şiropraksi manipülatif tedavi yöntemlerinin en çok kullanılanlardan biridir.

Omurga ve kas iskelet sisteminin oluşturduğu yapı ile sinir sistemi tarafından koordine edilen fonksiyonlar arasındaki ilişki kayropraktiğin temelini oluşturur. Ayrıca sağlığı koruma ve geriye kazandırma bakış açısı kayropraktiğin felsefi özüdür.

DSÖ klavuzuna göre kayropraktik uzmanı beklenen klinik seviyede, birinci basamak sağlık hizmeti uzmanlığını aşağıdaki gibi yerine getirmelidir:

  • Hastalar tarafından bildirilen şikâyetlerin ayırıcı tanısını gerçekleştirmelidir;
  • Radyolojik tanısal görüntülemede deneyim kazanmış olmalıdır;
  • Klinik laboratuar bulgularının yorumlanmasında yetkinlik kazanmış olmalıdır;
  • Bilimsel ve klinik bilgilerin kritik biçimde değerlendirme yeteneğini kazanmış olmalıdır;
  • Temel bilimsel/ medikal bilgiyi anlayabilmeli ve uygulayabilmelidir ve diğer sağlık hizmetleri sağlayıcılarına başvurabilmelidir

chiropractic-adjustment