Anasayfa / Açlık Terapisi Bilimsel mi?

Açlık Terapisi Bilimsel mi?

Açlık Terapisi Bilimsel mi?

Evet. Açlık Terapisi bilimsel bir yöntemdir.

Bilimsel olmasının kanıtları nelerdir?

Bir yöntemin bilimsel olması konu ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılmasına ve çalışmalardan olumlu sonuçların alınmasına bağlıdır.

Peki Açlık Terapisi ile ilgili bilimsel çalışmalar yayınlar var mıdır?

Evet bu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilmiş önemli kanıtlar bulunmaktadır.

En azından bilimsel arama motorlarının en önemlilerinden biri olan PubMed’e arama kelimesi olarak “fasting”, “Intermittent fasting” yazıp aradığınızda karşınıza bu konu ile ilgili yüzlerce bilimsel makale çıkacaktır.

Açlık Terapisis ile ilgili bilime yön veren “Science, Nature, Proc Natl Acad Sci U S A, Cell, Cell Metab, Cancer Cell” gibi çok önemli dergilerde yayımlanmış makaleler bulunmaktadır.

Bir yöntemin insanlarda kullanılabilmesi için: o yöntemin bilimsel metodlarla araştırılmış olması ve bu yöntemin insanlara zararlı olmadığının yanı sıra faydalı olduğuna dair geçerli kanıtların elde edilmiş olması gerekmektedir.

Bunun için öncelikle laboratuvar çalışmaları yapılır. Laboratuvar şartlarında hücre kültürü düzeyinde araştırmalar yapılır geçerli sonuçlar alınırsa diğer aşamaya geçilir. Bu hücre kültür çalışmaları en basit organizmalar olan bakterilerden, mayalara ve C.elegans gibi nematod solucanlara kadar uzanmaktadır.

Diğer aşamada deney hayvanı çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalarda en basit fare ve sıçanlardan daha kompleks hayvanlarda hipotezin geçerliliği araştırılmaktadır. Hipotez için en uygun hayvan modeli veya hastalık modeli kullanılmaktadır.

Daha sonrasında ise sınırlı sayıda insan gönüllülerinde başlayan insan çalışmaları başlamaktadır. “Clinic trial” denilen veya faz çalışmaları denilen çalışma türleri ile ilaçlar, aşılar veya yöntemlerin insanlar üzerinde kullanılabilirliği araştırılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen bilimsel yöntemler “Açlık Terapi” leri için uygulanmış kanserden, şişmanlığa, Alzheimer’dan Diyabete kadar pek çok hastalıkta olumlu sonuçlar alınmıştır.