Anasayfa / Blog / Migren
Migren
Migren

Migren

Dr. Kuk

Migren kaderiniz değil.

Migren tedavi edilebilir.

Nasıl mı?

Yaşanmış bir hasta hikayesi ile..

 

Migrenden Kurtuluş Hikayesi

S-1 Hastalığınızın adı nedir?

Ben K.B. Migren hastasıyım. Baş ağrısı şiddetli ve çarpıntılı olarak gelen ve geldiğinde 72 saate kadar süren baş ağrısı

S-2 Bu hastalıkla ne kadar zamandır mücadele ediyorsun?

Ben 1990 doğumluyum 3 yaşımdan bu zamana kadar başım ağrıyor 23 yıldır baş ağrısı çekiyorum

S-3 Ataklarınız nasıl geçiyordu?

Ataklarım başladığı zaman mide bulantısı, başımda zonklamalar, gözlerimde ağrı basıncı ile zonklamalar oluyordu. Başım ağrıyınca saç diplerimde acımalar oluyordu. Dayanılmaz bir hale geliyordu yaşantım.

Baş ağrısı gelince bana bütün dünya ayağa kalksa ben yatardım sessiz karanlık bir odada. Hiç kimse hiç bir şey umurumda olmazdı. İki kızım var birisi küçük ama onunla dahi ilgilenemiyordum. Baş ağrılarım kesilene kadar yatıyordum. Ayakta dolaşma imkanım kesinlikle olmuyordu. Çünkü zonklamalar oluyor, gözlerim yerinden çıkacakmış gibi basınç oluyordu. Yemek yiyemiyordum ki zaten yemek hiç aklıma dahi gelmiyordu. Başım ağrıyacak korkusu ile hiç bir sosyal hayata katılamıyordum. Hep sakinliği tercih ediyordum.

S-4 Bu hastalığın tedavisi için doktor ve sağlık kuruluşlarına gittiniz mi

3 Yaşımdan beri Samsun içinde gitmediğin doktor ve sağlık kuruluşu kalmadı sanırım. Küçük yaşta şuruplar içiyordum yaşım ilerledikçe tablet ilaçlara döndüm. Tedavilerim içinde acillere gidip vurulduğum iğne ve serumlarda var tabi sayısız şekilde. Doktorlar migren tanısı koyup sinirsel olduğunu söylediler. Bazı özel sağlık kuruluşunda başımdan seanslar halinde bir seansta 5 yerimden iğneler vuruldum. Bu 6 ay devam etti ayda bir seans olarak.

S-5 Hangi ilaçları, hangi dozda ne kadar süre kullandınız?

Çocukluğumu hatırladığım kadarı ile (Novalgin, Tamol, Parol, Arveles, Minoset, Elektra, Doloreks, Majezik, Apranax Forte, Vermidon, Naprosyn,Dikloron)

ağrı kesici olarak kullanmaya başladım ve zaman geçtikçe aldığım ağrı kesiciler ağrılarımı kesmediği gibi hafifletmiyordu bile. Bunlar tabet olarak aldığım ağrı kesiciler idi.

Yanı sıra tedavi için kullandığım diğer ilaçlar ise (Laroxyl 10 mg ,Seralin 75 mg ,Duxet 30 mg, Sibelium 5 mg , Efexor Remeron 30 mg, Paxil 20 mg, Cymbalta 30 mg, Dideral 20 mg, Metpamid 10 mg, Paxera 40 mg) bunlar da hayatımda olmazsa olmazlarım idi.

Ama gelelim faydalarına beni uyutmaktan başka hiçbir faydasını göremedim ben. 3 ay öncesine kadar kullanıyordum. Ayrıca ağrı kesici olarak iğneler enjekte ediliyordu bana.

S-6 Bu ilaçların ne kadar faydası oldu?

Bu ilaçların normalde faydasını çok uzun sürede görmedim ağrılarım gelince atak ilaçları içmeye başladım (Maxalt 10 mg, migrex 2.5 mg) olarak haftada 2 veya 3 kez aldığım oluyordu. Anlık ağrılarımı kesiyordu fakat bende de sersemlik kalıyordu. Baş ağrısı geçiyordu ama başım ve bedenim çok yorgun ve halsiz kalıyor bir müddet daha sesli bir ortama dayanamıyordum.

S-7 Bu ilaçların herhangi bir zararını gördünüz mü? Tedavi sırasında kendinizi nasıl hissettiniz?

Bu ilaçların faydasını görmedim zararını da. Mutlaka yan etkisi olmuştur. Kendim istediğim zaman bırakamadım. Çünkü bırakmak isteyince 2 gün sonra titreme, baş dönmesi, ellerimde çekilme, bunalma ve daralmalar hissediyordum bu yüzden bırakmadım. Tedavi sırasında hep durgun ve halsiz oluyor uyumak istiyordum. Çünkü çok uyku veriyordu ilaçlar dışardaki hayattan neredeyse habersiz yaşıyordum.

S-8 Bizim uyguladığımız tedaviden nasıl haberdar oldunuz?

Doktor beyin babası, babama böyle bir tedaviyi önermiş. Faydasını bulabileceğimi söylerken babama anlatmış. Babam bana bahsettiğinde hiç umursamadım ve inandırıcı gelmedi, sonra bir gün şans eseri doktor bey ile karşılaştık. Kendisi bana tedaviyi anlattı ve beni orada ikna etti. Denemekte fayda var diyerek tedavi için randevu aldım.

S-9 Bizim uyguladığımız tedavi süreci nasıl geçti? Zorlukları vs.

Uygulanan tedavi sülük ve hacamat tedavisi idi. Tedavi sürecinde hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım. 2. seanstan sonra rahatlamaya başladım. Kullandığım bütün gereksiz ilaçları bıraktım bu tedavi sayesinde.

S-10 Simdi tedaviniz kaçıncı ayında/yılındasınız ve tedaviye devam etmeyi düşünüyor musunuz?

(19.07.2017) Tarihinde tedaviye başladım. Tedavim belli aralıklar ile seanslar halinde devam ediyor. Faydasını bulduğuma inanamıyorum. 01.11.2017 tarihindeyiz. Şu an iyi olduğum için tedaviye devam edeceğim.

S-11 Şimdi nasılsınız?

Simdi çok çok çok iyiyim. Eskiden bir ayda sadece 3 gün başımın ağrısı olmaz idi. Simdi ise ayda 1 veya 2 kez ağrıyor fakat gelen ağrılarım çok yoğun olmuyor. Önceden gelen ağrılar ile yataktan kalkamaz halde olurken şimdi gelen bir ağrı ile ayakta işlerimi yapabiliyorum. Ayrıca her türlü sosyal hayatıma başladım. Çocuklarım ile çok daha güzel ve keyifle ilgileniyorum. Evimde istediğim gibi işlerimi yapabiliyorum. Yaşadığım hayattan keyif almaya başladım.

Beni bu tedavi ile tanıştıran canım babama sonsuz teşekkür ediyorum.

Tedavimi uygulayan Dr. Salih KUK beye sonsuz teşekkür ediyorum.

Yaşamayı seviyorum. (Yaşasın Migrensiz Hayat)

 

***

 

 

 

Check Also

fda-approved-fb

“Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” (FDA) Sülük Tedavisi’ni onayladı

Download Citation Dr. Kuk ABD İlaç ve Gıda Dairesi (Food and Drug Authority of USA-FDA) …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir